Odebírat: Články | Komentáře

Víte, co znamená monetární a fiskální politika?

Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Víte, co znamená monetární a fiskální politika?
Víte, co znamená monetární a fiskální politika?

Monetární a fiskální politika jsou pojmy, které velice úzce souvisí s ekonomikou a do značné míry ovlivňují také akciové trhy. Dva odlišné směry, jež mají mnoho společného a o nichž vám povíme trochu více.

Co je to monetární politika?

Jde o politiku primárně pečující o stabilitu měny. Nástroj využívaný hlavně centrálními bankami. Ty hlídají a aktivně ovlivňují inflaci a snaží se dospět k cenové stabilitě. Cíle daných procesů mají poměrně široký záběr.

  • Udržení stability
  • Ekonomický růst
  • Zabezpečení platební bilance

Monetární politika je aplikována prostřednictvím přímých a nepřímých nástrojů, mezi něž patří úvěrové kontingenty, úrokové limity, operace na volném trhu, konverze cizích měn a mnohé další.

V České republice se o vše výše zmíněné stará Česká národní banka, mnohdy označována zkratkou ČNB.

Co je fiskální politika?

Tento druh politiky spadá pod křídla státu a pokrývá především vývoj ekonomiky, struktury veřejných výdajů a daní. Také fiskální politika využívá hned několik nástrojů, které vedou k tíženému výsledku.

  • Daně
  • Záměrná opatření
  • Dotace a jiné

Narazit můžete i na několik typů fiskální politiky, mezi něž patří ta expanzivní, neutrální a restriktivní, jejichž cíle jsou trochu rozdílné.

To vše výrazným způsobem ovlivňuje ekonomiku a podepisuje se na akciových trzích, například poté, co se některá ze světových zemí rozhodne pro vytvoření velkého množství státní měny.

Sledujte hospodářskou politiku daného státu

Pakliže se dlouhodobě zaměřujete na akciové trhy, měla by vás zajímat monetární a fiskální politika, protože například zmiňovaný tisk nové měny může výrazně zahýbat konkrétní oblastí. To se však odvíjí hlavně od toho, jak dané státy s výše zmíněnými procesy zachází. Přesto jde o oblast důležitou pro novodobého investora.

Comments are closed.